Miercuri, 2017-10-18, 9:27 PM

Total online: 1
Vizitatori: 1
Utilizatori: 0

Principală » 2015 » Martie » 19 » Sediu nou şi perspective frumoase pentru Gimnaziul Europa
2:41 AM
Sediu nou şi perspective frumoase pentru Gimnaziul Europa

”Ne dorim să rămânem în noul sediu, pentru că acest sediu ocupă un spaţiu care practic nu mai e folosit nici de Liceul de Construcţii şi nici de Liceul cu Program Sportiv. ”, a subliniat de la bun început directorul Gimnaziului Europa, Mariana Însurăţelu. Ea a arătat că gimnaziul Europa fructifică atât aceste spaţii cât şi baza materială foarte bună existentă, de exemplu laboratoarele de informatică sau cantina. ”Aici mănâncă foarte mulţi copii, care sunt la program prelungit după masa, ca şi elevii de gimnaziu, care după încheierea cursurilor preferă să servească o masă caldă la cantină. Părinţii sunt extrem de încântaţi, e un aspect chiar de nivel european, apropo de numele şcolii noastre”, explică directoarea, care precizează că de la relocarea şcolii, din septembrie 2013, acesteia i s-a arondat ca structură şi grădiniţa ”Căsuţa din Poveşti”, care a funcţionat în vecinătatea Universităţii de Medicină şi Farmacie, astfel că unitatea de învăţământ are, la această oră, 912 copii în 35 de săli de clasă. ”Gimnaziul este la mare căutare, la secţia română am cerut 84 de locuri la clasa pregătitoare şi 50 la secţia maghiară dar locurile s-au epuizat. Sună oamenii încontinuu şi nu pot să le spun să nu vină, am obligaţia să-i înregistrez pe toţi cei care vin să se înscrie”, a explicat Mariana Însurăţelu. Şcoala a beneficiat de tot sprijinul Primăriei în amenajarea spaţiilor, care erau destul de degradate. "Este vorba de zugrăvit, raşchetat parchet şi schimbat geamuri la sălile de clasă. Apoi, la parter s-a făcut un grup sanitar nou, cu vase şi compartimente specifice pentru cei mai mici”, mai spune directoarea, care arată că în ce priveşte mesele şi scaunele, s-a descurcat apelând la rezervele de la alte şcoli. Ea nu uită sprijinul important al Asociaţiei Părinţilor - 2007, care a ajutat de asemenea cu dotările necesare. În domeniul educativ, directoarea şcolii a menţionat câteva proiecte interesante, având ca temă nutriţia, igiena, educaţia pentru sănătate, precum şi unele idei pentru programe în limba engleză, pentru dezvoltarea competenţelor lingvistice. Pe de altă parte, se pregătesc proiecte vizând protecţia mediului, combaterea vilolenţei în şcoli sau cele ce îi privesc pe copiii cu potenţial deosebit.

SURSA : http://www.tirgumureseanul.ro/detali-stire/lista/subiectiv/articol/sediu-nou-si-perspective-frumoase-pentru-gimnaziul-europa.html

Categorie: Anunţuri | Vizualizări: 436 | Adăugat de: vasi | Rating: 0.0/0
Total comentarii : 0