Miercuri, 2018-01-24, 0:46 AM

Principală Înregistrare Autentificare
Bine aţi venit, Vizitator · RSS
_____________
MENIU
.
Calendar
«  Octombrie 2014  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Meniu
Categoriile secţiunii
Anunţuri [19]
Ultimele informaţii pentru profesori
Link-uri utile
www.edu.ro
www.edums.ro
www.ccdmures.ro
______________
Statistici

Total online: 1
Vizitatori: 1
Utilizatori: 0
 
Principală » 2014 » Octombrie » 17 » Elevii de la "Europa" în misiune cu pompierii
9:39 PM
Elevii de la "Europa" în misiune cu pompierii

Ziua Internaţională pentru Reducerea Dezastrelor se sărbătoreşte în fiecare an în data de 13 octombrie, ca un mijloc de promovare a unei culturi globale cu privire la reducerea efectelor dezastrelor, inclusiv prevenirea acestora, atenuarea efectelor şi pregătirea împotriva dezastrelor.

Pentru sărbătorirea acestei zile, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Horea” al judeţului Mureş şi-a deschis porţile pentru cei care doresc să vadă tehnica din dotare şi principalele misiuni ale pompierilor, în fiecare zi între orele 10.00 – 14.00. Primii care s-au arătat curioşi şi entuziasmaţi de această iniţiativă au fost elevii clasei pregătitoare C îndrumaţi de învăţătoarea Ana Boaru de la Şcoala Gimnazială „Europa” din Târgu-Mureş, care au pus întrebări, au fost plimbaţi cu autospecialele din dotare pe platoul unităţii şi au asistat cu sufletul la gură la o stingere de incendiu, o refulare cu tunuri de apă. „ Copiii au fost sensibili, receptivi şi extrem de entuziasmaţi de ceea ce au văzut la noi, a fost o adevărată plăcere să-i avem aici”, a declarat Mihai Gagyi, purtător de cuvânt al ISU „Horea” al judeţului Mureş.

Prin dezastre naturale se înțeleg fenomenele naturale de origine geologică sau meteorologică, ori îmbolnăvirea unui număr mare de persoane sau animale, produse în mod brusc, ca fenomene de masă.

Amalia VASILESCU

Categorie: Anunţuri | Vizualizări: 459 | Adăugat de: vasi | Tag-uri: Targu- Mures, POMPIERI, Europa | Rating: 0.0/0
Total comentarii : 0
Copyright MyCorp © 2018
FOTOGRAFII NOI
Intrări video

Zumba la Europa I

  • Vizualizări:
  • Total comentarii : 0
  • Evaluare: 0.0

ZUMBA LA EUROPA

  • Vizualizări:
  • Total comentarii : 0
  • Evaluare: 0.0
Formularul pentru autentificare
Creaţi un website gratuit prin uCoz